Tinerii s-au întâlnit în Iaşi la „Festivalul bucuriei“

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 24, 2018

Zeci de tineri din judeţele Iaşi, Neamţ şi Botoşani, membri ai ansamblurilor folclorice din parohii, au participat la „Festivalul bucuriei“. Aflat la a treia ediţie, evenimentul şi-a propus să promoveze valorile tradiţionale ale satului românesc, încurajând tinerii şi preoţii din parohiile Arhiepiscopiei Iaşilor preocupaţi de promovarea folclorului.

Veniţi din Parohia Bohotin sau din Costeştii Botoşanilor, de la Topile sau din satul Soci ori Negreni, tinerii au adus un suflu de viaţă primăvăratec. Urcaţi pe scenă cu pas vioi, prinşi adesea în horă într-un cerc viu, au adus în mijlocul spectatorilor entuziasmul lor, tinereţea şi atmosfera de sărbătoare a satului românesc.

Invitatul special al acestei ediţii a fost Ansamblul folcloric „Barbu Lăutaru“ al Liceului de Artă „Octav Băncilă“ din Iaşi, condus de prof. Veaceslav Bânzari, care, prin măiestria tinerilor liceeni, membri ai ansamblului, au adus între cei prezenţi spiritul versurilor poetului Lucian Blaga: „Vreau să joc, cum niciodată n-am jucat! Să nu simtă Dumnezeu în mine un rob în temniţă încătuşat“.